Ugovor o alotmanu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Visoka turistička škola

UVOD
Kako najveći broj turoperatora nema u svom vlasništvu hotelske i druge smeštajne kapacitet, prirodno su upućeni na saradnju sa hotelskim preduzećima koja se u praksi regulišu ugovorima kao što su:
Ugovor na osnovu zatrazene i potvrđene rezervacije
Ugovor o alotmanu
Ugovor o fiksnom zakupu
U najvećem broju zemalja navedeni ugovori regulisani su u okviru nacionalnih zakonodavstva, a bilo je i pokušaja usklađivanja pravne regulative na međunarodnom nivou.
U ovom seminarskom radu akcenat ćemo staviti na ugovor o alotmanu.
UGOVOR O ALOTMANU
Ugovorom o alotmanu ugostitelj se obvezuje u toku određenog vremena staviti na raspolaganje turističkoj agenciji određeni broj ležaja u određenom objektu, dati ugostiteljske usluge osobama koje uputi agencija i platiti joj određenu proviziju, a ova se obvezuje da ih nastoji popuniti. odnosno obavijestiti u utvrđenim rokovima da to ne može učiniti te platiti cijenu danih usluga ako se koristila angažiranim hotelskim kapacitetima. Ako ugovorom nije drugačije određeno, smatra se da su smještajni ugostiteljski kapaciteti stavljeni na raspolaganje za jednu godinu. Prema našem Zakonu o obligacionim odnosima ovaj ugovor se naziva Ugovor o angazovanju ugostiteljskih kapaciteta.
Ugovor o alotmanu predstavlja specifičnost turističkog trzišta i javlja se kao najčešći modalitet regulisanja odnosa između hotelskih preduzeća i turističkih agencija u procesu kreiranja turističkog aranzmana. Ovaj ugovor u praksi postaje rasprostranjen u period razvoja masovnog turizma, kada dolazi do njegovog prihvatanja u propisima pojedini zemalja i međunarodnom nivo u konvencijama izmešu Međunarodnog udruzenja hotelijera (IHA) i Federacije udruzenja putničkih agencija (FUAAV).
U praksi se javljaju dva oblika ugovora o alotmanu:
Ugovor o alotmanu sa pravom na jednostrani raskid, gde postoji samo obaveza agencije da ce nastojati da u ugovorenom period popuni ugovorene kapacitete. U dogovorenom roku agencija moze obavestiti hotelijera da nije ostvarila prodaju i vrši otkazivanje kapaciteta. Rokovi za otkazivanje kapaciteta određuju se ugovorom, a ako nije drugacije precizirano rok za eventualno otkazivanje je od 7-60 dana u zavisnosti od procenta storniranja i sezone. Hotelijer moze raspolagati ovim kapacitetima tek po otkazivanju od strane turističke agencije.
Ugovor o alotmanu sa “garancijom punjenja” sadrži fiksnu obavezu agencije da ne moze samo putem obaveštenja hotela otkazati korišćenje kapaciteta delemično ili u celini, već da za neiskorišćene ležajeve mora da izvrši odgovarajuću naknadu hotelijeru. Uobičajno je da se naknada utvrđuje u fiksnom iznosu i to do visine 75% od vrednosti neiskorišćeni usluga.
PRAVA I OBAVEZE KOD UGOVORA O ALOTMANU
Iz ugovora o alotmanu proističu određena prava i obaveze kako gencije tako i hotelijera, a relativno kompleksan pravni odnoa koji proističe iz ovog ugovora, kao i njegovo izvršenje, kod nas je regulisano Zakonom o obligacionim odnosima i Posebnim uzansama u ugostiteljstvu.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!